دستگاه شیکر الک

دستگاه شیکر الک

اين نوع شيکر معمولا براي آزمايشگاه هاي مکانيک خاک که مصالح سنگيني استفاده مي کنند پيشنهاد مي شود . دستگاه داراي يک تايمر مي باشد تا در صورت نياز در زمان معين شده دستگاه بصورت اتوماتيک خاموش شود . اين دستگاه قابليت تشاندن 11 عدد الک فريم 8 اينچ و يا 8 عدد الک با فريم 12 اينچ را دارد .

عماکرد دستگاه بصورت برقي و مکانيکي است

داراي حرکت غربالي

مجهز به موتور 250W

مجهز به تايمر مولتي رنج

شيکر الک کوچک قابليت نصب الکهاي 8 و 12 اينچ

شيکر الک بزرگ قابليت نصب الکهاي 18 اينچ

داراي دو نمونه تک زمانه و دو زمانه

مزيت شيکر هاي الک دوزمانه نسبت به شيکر هاي تک زمانه در اين است که با حرکت الک به سمت راست و چپ از انباشته شدن مصالح در يک قسمت الک جلوگيري ميشود

12 ماه گارانتي

12 سال خدمات پس از فروش

در اين روش علاوه بر الک کردن مکانيکي نمونه ، دانه‌ها توسط يک بلندگوي بزرگ در مجموعه‌اي از نوسان‌هاي هوا ( موج طولي ) با بسامد چند هزار هرتز قرار مي‌گيرند .

اساس کار همانطور که در شکل مشاهده مي‌شود بدين صورت است که مجموعه الک‌ها در بالاي يک بلندگو که با بسامد چند کيلو هرتز در حال کار است قرار گرفته و ذرات توسط يک حرکت نوساني بالا به پايين از سوراخ‌هاي الک عبور مي‌نمايند .

البته اين حرکت ذرات علاوه بر حرکتي است که توسط لرزاننده مکانيکي بصورت افقي به الک‌ها وارد شده است . در اين روش مي‌توان ذرات بسيار ريز تا اندازه ۵ ميکرومتر را بدون نياز به استفاده از جريان آب و بصورت خشک مورد ارزيابي قرار داده و از مشکلات بوجود آمده در روش تر دوري جست .

الک‌هاي صوتي نسبت به الک‌هاي معمولي که شبکه‌اي از سيم‌هاي فولادي اند ، بسيار تواناترند و مي‌توانند گَرده‌هاي بسيار ريز خشک تا اندازه ۵ ميکرومتر را نيز الک کنند . علاوه بر اين نقطه پاياني آزمايش در اين روش نسبت به روش هاي مکانيکي کمتر است .

شيکر يا سرند مصالح به روش تر (خيس)

در بيشتر موارد آزمايش الک بر روي نمونه خشک انجام مي‌شود اما گاهي در نمونه‌هايي ويژه حتما بايد اين آزمايش به صورت تَر صورت گيرد مانند نمونه‌اي شامل مواد معلق ، يا نمونه‌اي از مواد بسيار ريز به صورت گَرده‌اي ( دانه‌هاي کوچکتر از ۴۵ ميکرومتر ) که تمايل به‌هم چسبيدن داشته و در صورتي که به صورت خشک الک شوند باعث گرفتگي سوراخ‌هاي الک مي‌شوند و ادامهٔ کار را غير ممکن مي‌کنند.

با وجود اينکه با استفاده از اين روش امکان آناليز ذرات تا اندازه ۲۰ ميکرومتر فراهم مي‌شود ولي لزوم فيلتراسيون جريان مايع خروجي و جدا کردن ذرات ريز و در نهايت خشک کردن و وزن کردن آن محدوديت‌هايي را براي استفاده از اين روش ايجاد کرده است .

الک‌ها ذرات ريز را با خود شسته و در نهايت سوسپانسيوني از ذرات و آب از زير پايين ترين الک از دستگاه خارج مي‌شود . پس از پايان آزمايش ذرات عبور نکرده از الک‌ها و هم چنين ذرات موجود در سيستم فيلتراسيون خشک شده و وزن گرديده و در نهايت توزيع اندازه ذرات در نمونه اندازه گيري مي‌شود .

در اين روش معمولاً از آب جهت خيس کردن نمونه استفاده مي‌شود اما مي‌توان از ساير مايعات نيز جهت اين کار استفاده نمود. زمان پايان آزمايش زمانيست که محلول خارج شده از سيني زيرين صاف و شفاف بوده و محتوي هيچ گونه ذراتي نباشد .

اين زمان به دليل اين که لازم است ذرات روي هر الک ابتدا خشک شده و سپس وزن شده معمولا زياد بوده و بين ۱ تا ۲ ساعت طول مي‌کشد . به همين دليل استفاده از روش تر در آزمايش الک خيلي بيشتر از روش‌هاي خشک طول کشيده و همين امر از مهمترين معايب اين روش به حساب مي‌آيد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *